+48 799 703 030

Prognozy na rynku nieruchomości na 2021 rok.
W co inwestować?

Początek 2021 roku będzie oznaczać spadek liczby zakupu nieruchomości. Jednak będą to tylko pierwsze miesiące nowego roku, tak zgodnie twierdzą eksperci. Można już śmiało powiedzieć, że rynek tylko lekko zachwiał się w najtrudniejszym okresie pandemii ubiegłego roku. Polacy nie tylko przestali obawiać się wirusa, dodatkowo jeszcze w ostatnim czasie doszła informacja o wprowadzeniu szczepionki przeciw bakterii

Druga połowa ubiegłego roku upewniła ekspertów rynkowych, że popyt na ten rodzaj inwestycji nie ma zamiaru ustąpić, a drugi i trzeci kwartał roku 2021 ma ponownie napędzić zainteresowanych tym sektorem.

Analiza finansowa rynku nieruchomości

Umiarkowany spadek zakupu na rynku jest nieproporcjonalny w porównaniu z zainteresowaniem inwestorów na rok 2021. Finansiści wiedzą, że polska gospodarka ma się nie najgorzej pomimo tak ciężkiej próby okresu pandemii. Eksperci zauważają, że sytuacja rynkowa kraju nie doznała tak ciężkich strat jak w przypadku innych europejskich krajów. Co prawda zaznaczono założenie, że reces potrwa jeszcze kilka pierwszych miesięcy, jednak wzrost do zakupów szybko się uwidoczni, dlatego inwestorzy cały czas nie odpuszczają, co przekłada się na popyt w najtrudniejszych momentach.

Jak ukształtują się ceny na rynku nieruchomości w 2021 roku?

Jedna z najpotężniejszych platform inwestycyjnych podkreśla, że w roku 2021 - 2022 nieruchomości będą drożeć średnio o 6 % w skali roku, a koniec roku 2022 będzie stanowił wzrost cen o 13 % w stosunku do roku pandemii. Zamiast lokaty bardziej doceniona została inwestycja w majątek nieruchomy co zgodnie oceniają bankierzy.

Banki rzadziej udzielają pożyczek zaostrzając warunki, jednak stopy procentowe są dużo niższe. Skutek może występować na zjawisko spowolnienia podwyżki pensji do 3-4 % w skali roku. Należy jednak pamiętać, że wzrost płac pomimo pandemii zostaje zachowany. Tendencje zaostrzeń kredytowych ustaną gdy Polacy zaczną się szczepić, a jak wiadomo pierwsze szczepionki trafiły już na krajowy rynek.

Publikacje eksperckie

Pomimo raportu opublikowanego przez Emmerson Evaluation, w którym podane są przypuszczenia, że ceny będą spadać w stosunku do największej hossy sprzed pandemii, raport zaznacza, że stosunek ten będzie wynosił niewielki spadek w porównaniu z latami największego popytu. Dodatkowo największe pesymistyczne założenie potwierdza, że możliwość ta jest przewidywana najwyżej do 2022 roku i tyczy się wyłącznie mieszkań, zwłaszcza tych o mniejszym metrażu. Kolejny rok przyniesie ponownie duży skok popytu, a ceny zaczną szybko rosnąć. Wszystko zależne jest jednak od sił gospodarki. Jak wiemy polska gospodarka ma jedną z lepszych notowań na europejskim rynku. Portal Morrizon sugeruje dużo bardziej optymistyczną prognozę, z której wynika, że kolejny popyt nastąpi już wkrótce.

W co inwestywać według prognoz w roku 2021?

Eksperci podkreślają zmieniającą się sytuację zatrudnienia na rynku pracy. Szybko rosnące zapotrzebowanie na pracę w domu tak zwany Home Office potwierdza, że największym zainteresowaniem będą w 2021 roku będą cieszyć się między innymi mieszkania o dużej powierzchni metrażowej ułatwiającej pracę z domu. Podobnie zainteresowanie wzbudzi zakup albo budowa domu, również w związku z możliwością wykonywania prac zdalnych.

Zapraszamy..