+48 799 703 030

Jak sprzedać mieszkanie w Kaliszu? Jak wycenić, gdzie kupić?

Jak Korona Wirus wpływa na sprzedaż mieszkań? Pandemia mocno uderzyła w każdą gałąź gospodarki, jednak można zauważyć starą tendencję. Jeśli ktoś ma kupić mieszkanie to i tak kupi. Klienci znowu zaglądają do ogłoszeń i dzwonią na nasze telefony. Wygląda na to, że wirus z początku 2020 roku powolutku próbuje przyzwyczaić nas do swojej obecności, jednak do sprzedaży mieszkania i tak trzeba się przygotować ..

Jak wyglądają ceny mieszkań w Kaliszu

"Sprzedam mieszkanie" cały czas krąży po portalach ogłoszeniowych. Wszystkie placówki nieruchomości odnotowały spadki w obrocie bez wyjątku. Popyt na zakup się zmniejszył, ale z kolei przed długim weekendem ruch znowu wzrósł. Na pewno powodem jest odmrażanie gospodarki. Jak to się ma do cen mieszkań ? Otóż powinny być umiarkowane pomimo, że ...

Rynek mieszkaniowy na początek roku 2020 przyniósł kolejny skok cen. W Kaliszu to skok od 400 do 1000 zł za metr kwadratowy w ciągu tylko jednego roku. Jak donosiły prognozy specjalistów ceny miały nadal rosnąć. Nic nie zapowiadało, że kurs wzrostu miał się zatrzymać. Mimo progu przekraczającego śmiało 5 tys. złotych za metr, Kalisz nie należy do miast gdzie ceny rosną najszybciej. Pomimo tak drastycznego skoku cen kwater oraz zróznicowany koszt za metr kwadratowy od 400 zł - 1000 zł / m2, warto wiedzieć jak ocenić wartość lokali mieszkaniowych.

 • zdjęcie przedstawia budynek deweloperski parterowy w stanie zamkniętym
 • Deweloper z Kalisza prezentuje swój projekt
 • obraz przedstawa projekt zabudowy deweloperskiej blizniaczej w Kaliszu

Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży?

To za jaką wartość będziemy mogli sprzedać swoją nieruchomość, zależne jest od kilku czynników związanych między innymi z jakich materiałów zostało wykonane, lub w jakim okresie. Artykuł ten ma tylko nakreślic jakimi realiami kierować się chcąć poznać wartość majątku na rynku lokalnym. Wiadomym jest, że wyremontowane lokum siłą rzeczy musi być droższe. Dla zainteresowanych zamieszkiwaniem ważne też jest otoczenie. Remont samego wnętrza to nie wszystko. Warto o tym pamiętać wyceniając swoją nieruchomość. O resztę też należy zadbać. Tutaj natomiast skupimy się na cenach mienia.

..No więc co rzutuje na cenę mieszkania?

Dobrze przeprowadzona wycena przekłada się na zysk. Zazwyczaj związana jest ze sprzedażą pomieszczeń. Jeśli chcemy to zrobić jak najbardziej starannie należy zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy majątkowego. W innym przypadku możemy pokłusić się o pomoc pośrednika, lub zdać się na własne siły. Nie jest to trudne, ale wymaga poczytania i podpięcia się pod kilka niezależnych forum w celu zdobycia wiarygodnej informacji.

Cena mieszkania w bloku z cegły

W Kaliszu różnica sięga 50 tys. za podobny metraż, ale innej tradycji budowy. Ludzie cenią sobie nowoczesne, ciepłe, bezpieczne bloki z cegły, ponieważ większość z nich budowane są już w zintegrowanych osiedlach mieszkaniowych. To czego poszukują klienci nie zawsze da się to zapiąc w portfelu.

Mieszkania w bloku z wielkiej płyty w Kaliszu

Wartość wielkiej płyty oceniana jest głównie pod kątem, że zwykle są to budowle korzystające z sieci miejskiej. W ostatnim czasie prawie wszystkie bloki zostały zmodernizowane i ocieplone. Bardzo popularna jest też ostatnio wiadomość, że wielka płyta ma przetrwać jeszcze dziesiątki lat.

Proces wyceny mienia mieszkaniowego jest istotny!

Proces wyceny wartości siedliska, niezależnie czy przedmiotem oszacowań jest mieszkanie, wolnostojący, czy pawilon usługowy, pownienien zostać przeprowadzony. Wartość nie zawsze idzie w parze z ceną i warto to poprostu zaznaczyć na samym początku. Jednak to wartość jest naistotniejsza. Dzięki wartości odczytujemy historie budownictwa, i pięknych apartamentów. Ten stan traktowany jest jako odzwierciedlenie wyceny majątku mieszkaniowego.

Podkreślając wartość miejsca zamieszkania należy sprawdzić i szczegółowo opisać walory otoczenia, jak sklepy, kominikacja, bezpieczeństwo czy rozrywka. To wartości których poszukują potencjalni nabywcy. Jeśli w ofertę sprzedaży wchodzi miejsce parkingowe, to jak najbardziej należy je wymienić, podobnie, apteki i siłownię. Wiele osób marzy o miejscu życia w centrum, w kamienicy, więc dobrze posiadać kilka ciekawych ofert dla wymagającyh klientów. Proszę wziąć pod uwagę zarówno te twarde czynniki wpływające na wartość siedziby, jak te subiektywne wynikające z realiów. W sprawach skomplikowanych można posłużyć się wsparciem rzeczoznawcy majątkowego.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Hipoteka na mieszkaniu wymaga dodatkowych czynności. Obciążenie można sprawdzić w dziale IV Ksiąg Wieczystych. W przypadku obciążenia należy wystąpić o zaświadczenia z informacją o spłacie kredytu do banku.


Hipoteka nie jest przeszkodą! Przy sprzedaży mieszkania, jeśli obciążenie da się zaspokoić z ustalonej wcześniej kwoty, nie ma żadnego problemu ze sprzedażą stancji. Jeżeli jest odwrotnie i saldo przekracza wartość kwatery, to hipotekę należy przenieś na inną nieruchomość, lub różnicę nadpłacić ze środków własnych.

 • Saldo kredytu i historia i spłat,
 • Numer rachunku technicznego do finalnej spłaty kredytu hipotecznego,
 • Potwierdzeniem, że kredytobiorca nie zawierał z bankiem umowy na podstawie wierzytelności,
 • Zgoda na zwolnienie z zabezpieczeń przez bank, po pełnej spłacie hipoteki.

Istnieje możliwość, że w księgach wieczystych znajdują się wpisy o dwóch hipotekach i dwie różne umowy kredytowe, wtedy niezbędne będą już dwa zaświadczenia. W przypadku gdy w archiwach widnieją inne wpisy z tytułów prawnych, należy przeanalizować sprawę z notariuszem. Usługę można zlecić również pośrednikowi nieruchomości.

Jak i gdzie kupić mieszkanie od Dewelopera?

Pierwotny rynek mieszkaniowy

Chwila kiedy znalazłeś dobrego dewelopera to dobry moment, żeby podjąć decyzję do zakupu. Promocja na portalach ogłoszeniowych to jedno, teraz warto sprawdzić biura nieruchomości i zwrócić uwagę na proponowane warunki. Dobry agent zapracuje na zadowolenie klienta i dostarczy niezbędnej pomocy w etapach zakupu mieszkania deweloperskiego. Dostarczy prospekt informacyjny, przedstawi możliwe ryzyka związane np. z opóźnieniem oddania lokali do użytku. Na żądanie, klient za pośrednictwem wynajętego agenta może wymagać dokumentacji związanej z historią inwestycji, m.in. pozwolenia na budowę itp.

..Przed wybudowaniem mieszkań

Nowe mieszkania powinny posiadać wszystkie dokumenty opisujące stan deweloperski, opis wykonania jak instalacji. Po ustaleniu informacji przychodzi czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Celem umowy jest zobowiązanie stron do ostatecznej umowy, która potwierdzona notarialnie przeniesie własność lokalu na kupującego. W umowie deweloperskiej zawiera się:

 • cena nieruchomości i jej lokalizacja,
 • terminy wpłaty zadatku,
 • terminy zapłaty kolejnych transz,
 • terminy przekazania lokalu,
 • skutki ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji,
 • warunki rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem (np. gdy powierzchnia mieszkania okaże się nieco inna niż w planie),
 • terminy i warunki odbioru lokalu,
 • konsekwencje wycofania się z zawartej umowy (standardowo – przepadek zadatku, gdy wycofa się kupujący, zwrot zadatku w podwójnej wysokości, gdy wycofa się sprzedający).

Odbiór mieszkania

Koniec budowy oznacza odbiór mieszkań. W obecności dewelopera stwierdzamy zgodność z podpisaną pierwotną umową.

 • czy standard wykończenia odpowiada wcześniejszym ustaleniom zawartym w umowie,
 • czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, ścian, montażu okien i drzwi, przygotowaniu instalacji i przyłączeń itp.,
 • czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi (ewentualne nieścisłości można rozliczyć zgodnie z umową).

Akt notarialny zakupu lokalu mieszkaniowego

Podpisując odbiór mieszkania, oświadczasz że akceptujesz stan nieruchomości zgodny z opisem dewelopera. Ostateczna umowa przekazująca na własność mieszkanie może zostać podpisane tylko gdy nieruchomość gotowa będzie do użytkowania. Lokal, żeby trafił w nasze miejsce musi zostać wyodrębniony. Wszystkie kredyty zabezpieczone hipoteką na mieszkaniu musi zawierać zgodę banku na wyodrębnienie mieszkania jako osobnej nieruchomości pozbawionej obciążeń. Ostateczne podpisanie umowy kupna nieruchomości odbywa się w obecności notariusza. Koszty notarialne pokrywa kupujący.

W umowie deweloperskiej powinno znajdować się:
 • cena nieruchomości i jej lokalizacja,
 • terminy wpłaty zadatku,
 • terminy zapłaty kolejnych transz,
 • terminy przekazania lokalu,
 • skutki ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji,
 • warunki rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem (np. gdy powierzchnia mieszkania okaże się nieco inna niż w planie),
 • terminy i warunki odbioru lokalu,
 • konsekwencje wycofania się z zawartej umowy (standardowo – przepadek zadatku, gdy wycofa się kupujący, zwrot zadatku w podwójnej wysokości, gdy wycofa się sprzedający).